پاسخ به یک شبهه

چرا دنباله امامان بعد از امام حسین(علیه السلام) از فرزندان و خاندان امام حسن(علیه السلام) شروع نشده است؟

 شبهات عاشورا

 از متون دینی و روایات استفاده می‏ شود که امامان معصوم(ع) توسط خداوند به امامت و رهبری منصوب شده‏ اند. بدین گونه نبوده است که ائمه(ع) فرزندان خویش را به عنوان رهبر منصوب نمایند و یا مردم در انتخاب آن‏ها نقش داشته باشند؛ تا گفته شود چرا بعد از امام حسین(ع) امامان از فرزندان امام حسن(ع) گزینش نشده و امامت به فرزندان وی منتقل نشده است.

در اسلام امامت و رهبری از اهمّیّت ویژه ‏ای برخوردار است تا آن جا که از آن به عنوان عهد الهی یاد شده است.(1) این مقام باید به کسانی داده شود که لیاقت و شایستگی‏ های ذاتی و اکتسابی داشته باشند. خداوند خطاب به حضرت ابراهیم(ع) که خواسته بود منصب امامت به فرزندان و دودمان وی منتقل شود فرمودند: ".. لاینال عهدی الظّالمین؛(2) پیمان من - یعنی امامت - هرگز به ستمکاران نمی‏ رسد". این آیه بیانگر عظمت و بزرگی این مقام است.

انتصاب رهبر از سوی خداوند بهترین گزینه و راهکار معقول و منطقی است، زیرا خداوند مصالح و مفاسد مردم را دانسته و کسانی را برای رهبری گزینش می‏ کند که لیاقت داشته باشند: "اللَّه أعلم حیث یجعل رسالته".(3)

به سبب لیاقت و قابلیّت‏های امامان معصوم(ع) بود که آن‏ها حکومت و مرجعیت دینی را حق خود می‏ دانستند، چنان که امام حسین(ع) در برابر فرماندار مدینه بدان تصریح نمود.(4) بنابراین امامت بر اساس شایستگی اعطا شده به آن شایستگی‏ ها خداوند آگاهی دارد و این شایستگی ‏ها در اولاد امام حسین(ع) وجود داشت.

در بعضی از روایات تصریح شده است که ائمه(ع) به دستور خداوند به منصب امامت و رهبری منصوب شده ‏اند و اسامی نیز بیان شده است.

دوازده امام

جابربن عبداللَّه انصاری از پیامبر اسلام(ص) در خصوص پیشوایان بعد از حضرت پرسید که از فرزندان علی بن ابی طالب چه کسانی جانشینان شما هستند؟

فرمودند: "حسن و حسین (که آقای جوانان اهل بهشت هستند) سپس زین العابدین، پس از او باقر محمد بن علی (که او را ملاقات خواهی کرد. هرگاه او را ملاقات نمودی، سلام مرا به او برسان) پس از او جعفر فرزند محمد، پس از او موسی فرزند جعفر، پس از او علی فرزند موسی، سپس محمد بن علی و پس از او علی بن محمد، سپس حسن بن علی و پس از او فرزندش مهدی. او کسی است که جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد، بعد از آن که پر از ظلم و جور شده است. ای جابر! آن‏ها خلفا و جانشینان من از فرزندان و عترت من هستند. هر کس آن‏ها را اطاعت کند، مرا اطاعت کرده و هر کس آنان را نافرمانی نماید، مرا نافرمانی کرده است. هر کس یکی و یا همه آن‏ها را انکار کند، گویا مرا انکار نموده است. به وجود آن‏ها خداوند جهان را نگه داشته است و حفظ و بقای جهان نیز به واسطه آن‏ها حفظ می‏ شود تا زمانی که خدا بخواهد".(5)

پی نوشت‏ها:

1.بقره (2) آیه 124؛ پیام قرآن، ج 9، ص 27.

2.همان، آیه 124.

3.انعام (6) آیه 124.

4.مثیرالاحزان، ص 24.

5.بحارالانوار، ج 27، ص 119 - 120.

/ 7 نظر / 97 بازدید
ساخت اپلیکیشن اندروید برای سایت و وبلاگ شما

کسانی که دوست دارن مطالب بروز سایت و وبلاگ خود رو در موبایل مشاهده و این برنامه را در اختیار بازدید کنندگان خود قرار دهند تا آنها نیز با تلفن همراه همیشه به سایت و وبلاگ شما دسترسی داشته باشند می توانند در بخش نظرات این سایت درخواست خود را اعلام نمایند http://moejezat.mihanblog.com/post/4870

mohammd

سلام خواهرجون خوب بود تو صحیفه سجادیه هم هست

شهدا آبدالو

سلام اولا تشکر به وبلاگم سرزدین بعد هفته بسیج مبارک و لینکتون کردم درخواست تبادل لینک دارم امیدوارم لینکمون کنین موفق باشین راستی مداحی وبلاگت خیلی خوب بود خوشم اومد یا علی

http://naghleghol.ir/

باسلام مطلب شما در سایت نقل قول انتشار یافت

همسنگر

سلام رفیق قلمت پایدار....فیض بردیم بسی[چشمک]

قرارگاه سایبری حریم ولایت

سلام همسنگر مطلب زیبایی بود وبلاگتونم که عالیه خیلی خوشحال میشم به پایگاه ما هم سر بزنی تا از نظرات ارزشمنتون بهره من بشم من با تبادل لینک و لوگو هم موافقم اگر صلاح دونستید بهم خبر بدید. اللهم عجل لولیک الفرج

خاکدان

خوب و اموزنده بود . موفق باشید یا علی