شهادت امام صادق علیه السلام تسلیت

ابن ابى لیلى که یکى از دوستان امام جعفر صادق علیه السلام است،حکایت نماید: روزى به همراه نعمان کوفى به محضر مبارک آن حضرت وارد شدیم ، حضرت به من فرمود: این شخص کیست؟ عرض کردم: مردى از اهالى کوفه به نام نعمان مى باشد، که صاحب رأی و داراى نفوذ کلام است .
حضرت فرمود: آیا همان کسى است که با رأى و نظریّه خود، چیزها را با یکدیگر قیاس مى کند؟ عرض کردم: بلى
پس حضرت به او خطاب نمود و فرمود: اى نعمان ! آیا مى توانى سرت را با سایر اعضاء بدن خود قیاس نمائى؟
نعمان پاسخ داد: خیر
حضرت فرمود: کار خوبى نمى کنى، و سپس افزود: آیا مى شناسى کلمه اى را که اوّلش کفر و آخرش ایمان باشد؟
جواب گفت : خیر
امام علیه السلام پرسید: آیا نسبت به شورى آب چشم و تلخى مایع چسبناک گوش و رطوبت حلقوم و بى مزّه بودن آب دهان شناختى دارى ؟
اظهار داشت : خیر
ابن ابى لیلى مى گوید: من به حضور آن حضرت عرضه داشتم: فدایت شوم ، شما خود، پاسخ آن ها را براى ما بیان فرما تا بهره مند گردیم.
بنابراین حضرت صادق علیه السلام در جواب فرمود: همانا خداوند متعال چشم انسان را از پیه و چربى آفریده است؛ و چنانچه آن مایع شور مزّه، در آن نمى بود پیه ها زود فاسد مى شد. و همچنین خاصیّت دیگر آن، این است که اگر چیزى در چشم برود به وسیله شورى آب آن نابود مى شود و آسیبى به چشم نمى رسد؛ و خداوند در گوش ، تلخى قرار داد  تا آن که مانع از ورود حشرات و خزندگان به مغز سر انسان باشد. و بى مزّه بودن آب دهان، موجب فهمیدن مزّه اشیاء خواهد بود؛ و نیز به وسیله رطوبت حلق به آسانى اخلاط سر و سینه خارج مى گردد. و امّا آن کلمه اى که اوّلش کفر و آخرش ایمان مى باشد: جمله ((لا إ له إ لاّ اللّه )) است ، که اوّل آن ((لا اله )) یعنى ؛ هیچ خدائى و خالقى وجود ندارد و آخرش ((الاّ اللّه )) است ، یعنى ؛ مگر خداى یکتا و بى همتا.

شهادت امام صادق علیه السلام

تسلیت

/ 5 نظر / 20 بازدید
جامونده از شهدا

شهادت آن امام همام تسلیت باد سلام :با پست های آن وقت تکبر هم می ورزد .1 بوی سیب .2 اگر هم در رفتید اشکالی ندارد .3 این جاده ها.4 به روزم منتظر حظور سبزتان هستم ذکرتعجيل فرج رمز نجات بشر است / ما برآنيم که اين ذکر جهاني گردد التماس دعا جامونده از شهدا

پرنیان عفاف

خالق من «بهشتي» دارد، نزديک، زيبا و بزرگ؛ و «دوزخي» دارد، به گمانم کوچک و بعيد؛ و در پي دليليست که ببخشد ما را .

روزگاریست همه عرض بدن می خواهند همه از دوست فقط چشم و دهن می خواهند دیو هستند ولی مثل پری می پوشند گرگ هایی که لباس پدری می پوشند آنچه دیدند به مقیاس نظر می سنجند عشق ها را همه با دور کمر می سنجند خوب طبیعیست که یکروزه به پایان برسد عشق هایی که سر پیچ خیابان برسد

خاکدان

در خانه اگر کس است یک حرف بس است. موفق باشید یا علی

سحر منتظرالمهدی

سلام مطالب وبتون خیلی زیباست از وب منم دیدن کنید و نظرتونو در مورد مطالب وبم بگید با تبادل لینک موافقید؟