حسیـــن علیـه السـلام یـک شخصیـت حماسـی


آیا حسیـن بـن علـی حادثه ی حماسی دارد یا ندارد؟ آیا شخصیت حسین بن علی یک شخصی حماسی هست یا نیست؟ ما باید شخصیت حسین بن علی را که برای ما یک شخصیت نسانی است بشناسیم. این مرد که ما هرسال با نام او وقت ها صرف می کنیم، پول ها خرج می کنیم، روزها تعطیل می کنیم، باید خصوصیاتش برای ما شناخته شود، و از جمله خصوصیات او همین است که آیا حسین علیه السلام یک شخصیت حماسی هست یا نه؟ آیا ما باید با وجود حسین و سرگذشت او یک احساس حماسی داشته باشیم یا یک احساس تراژدی،مصیبت،رثا و نفله شدن؟

حسیــن یک شخصیت حماسی است، اما نه آن طور که جلال الدین خوارزمشاه یک شخصیت حماسی است و نه آن طور که رستم افسانه ای یک شخصیت حماسی است.حسیـن یک شخصیت حماسی است اما حماسه ی انسانیـت ،حماسه ی بشریـت ،نه حماسه ی قومیت. سخن حسین،عمل حسین،حادثه ی حسین،روح حسین،همه چیز حسین هیجان است،تحریک است،درس است،القاء نیروست،اما چه جور القاء نیرویی؟ چه جور درسی؟ آیا از این جهت که مثلاً به یک قوم بخصوصی منتسب است؟ یا از آن جهت که شرقی است؟ آیا از آن جهت که مثلاً عرب است و غیر عرب نیست؟ یا به قول بعضی از ایرانی ها از آن جهت که زنش ایرانی است؟!

اساساً در وجود حسین علیه السلام یک چنین حماسه هایی نمی تواند وجود داشته باشد، و علت شناخته نشدن حسین هم همین است. چون حماسه ی او بالاتر و مافوق این گونه حماسه هاست،کمتر افراد می توانند او را بشناسند. حالا ببینیم که واقعاً چگونه است. شما در جهان یک شخصیت حماسی مانند شخصیت حسین بن علی از نظر شدت حماسی بودن و از نظر علوّ و ارتفاعِ حماسه،یعنی جنبه های انسانی نه جنبه ی قومی و ملی، پیدا نخواهید کرد. حسیـــن سرود انسانیت است،نشید انسانیت است و به همین دلیل نظیر ندارد، و به جرأت عرض می کنم که نظیر ندارد. شما در دنیا حماسه ای مانند حماسه ی حسین بن علی پیدا نخواهید کرد، چه از نظر قدرت و قوت حماسه و چه از نظر علوّ و ارتفاع و انسانی بودن آن، و متأسفانه ما مردم این حماسه را نشناختیم. (بخشی از سخنان شهید مطهری_از کتاب حماسه حسینی)

/ 2 نظر / 22 بازدید
هبوط

سلام خدا گواهه اغراق نمیکنم! واقعا خدا خیرت بده کیف کردم برای این مطلب! عاشق سخنان شهید مطهری در زمینه واقعه عاشورا هستم! قسمتی از این کتاب هم در وب خودم گذاشتم! برقرار و کربلایی باشید!

انجمن جلال آل احمد

سلام. با این مطالب به‌روزم: -دیروز و امروزِ یکی از زنان فتنه88 + عکس -عبرت‌های عاشورا... -زیبایی‌های کربلا... -کارکاتور همه‌ی گزینه‌ها روی میز است.. دشمن ما، چرا قمه‌زنی را دوست داره؟؟؟ و...