شگون نعل اسب

خرافه شگون داشتن نعل اسب:

در اروپا و آمریکا نعل اسب را به عنوان وسیله ای برای شانس آوردن  استفاده می کنند!  به گفته برخی کارشناسان این موضوع از اسپانیای قدیم (اندلس) وارد اروپا  و بعد وارد آمریکا شده است! و سرزمین اندلس نیز در دوران حکومت مسلمانان  رسم آویختن نعل اسب را به عنوان برکت و خیرداشتن  مورد استفاده قرار می دادند ، به گفته مورخان مردمان اندلس نیز این رسم را از امویان کسب کرده بودند! اکنون رسم  نعل اسب زدن امویان را برای شما بازگو خواهیم کرد.

همۀ ماجرای  نعل اسب از آنجا آغاز می شود که در واقعه عاشورا در برابر فرمانى که ابن زیاد صادر کرده بود، «ابن سعد» مأمور بود پس از شهادت امام حسین علیه‌السلام بدن مبارکش را زیر سمّ اسبان قرار دهد؛ وى که به خاطر تقرّب به ابن زیاد و در خیال خامش براى رسیدن به حکومت رى از هیچ جنایتى خوددارى نمى‏‌کرد، در میان اصحابش فریاد زد: «مَنْ یَنْتَدِبُ لِلْحُسَیْن علیه السلام فَیُوطِیَ الْخَیْلَ صَدْرَهُ وَ ظَهْرَهُ؛ کیست که داوطلبانه بر پیکر حسین اسب بتازد تا سینه و پشت وى را زیر سم اسبان پایمال کند؟!»

شمر که قساوت فوق‏‌العاده‏اى داشت با شنیدن این فرمان، پیشقدم شد و بر بدن پاک زاده زهرا علیها‌السلام اسب تاخت. ده نفر دیگر نیز از وى تعبیت کردند و با کوبیدن نعل تازه بر سمان اسبانشان بر پیکر امام حسین (ع) و یارانش تاختند که عبارت بودند از:

۱. اسحاق بن حُویّة. ۲. هانى بن ثُبیت حضرمى. ۳. واحظ بن ناعم. ۴. اسید بن مالک. ۵. حکیم بن طفیل طائى. ۶. اخنس بن مَرثَد. ۷. عمرو بن صُبیح. ۸. رجاء بن مُنقِذ عبدى. ۹. صالح بن وهب. ۱۰. سالم بن خثیمه.

آیا نعل اسب شگون داردبعد از این ماجرا این افراد در انتظار دریافت پاداش زیادی به خاطر عملشان بودند که برخلاف انتظارشان ابن زیاد دستور داد به آنان جایزه ناچیزى دادند، و این افراد هم ۴۰ نعل اسب را کنده و با قیمت زیادی به مردم فروختند؛ و به گفته آیت الله جوادی آملی :  به این جهت که این اسب ها «نعوذ بالله » آدم های خارج از دین را لگدکوب کرده اند پس با ارزش می باشند و تبرک جستن به نعل اسب از موهومات بعد از حادثه کربلا شد!

علامه کراجکی نکات تلخ و عبرت آموزی را بیان کرده است : خانواده هایی در شام پس از حادثه کربلا با عناوین تازه ای معرفی شدند. مانند:
بنو السراویل: فرزندان کسی بودند که لباس امام حسین را برداشته بودند.
بنو السرج: فرزندان آنانی بودند که بر پیکر امام اسب تاختند و پس از جنگ نعل اسب ها را به مردم به قیمت بالایی فروختند و مردم نعل ها بر سر در خانه خود آویختند و به آن افتخار کردند
۱. علامه کراجکی در صفحه ی ۴۵ کتاب "التعجب"

/ 10 نظر / 282 بازدید
جامونده از شهدا

بله واقعا حقیقت دردناکی است که امروزه در خیلی از مغازه ها و خانه ها به چشم میخورد

سید

سلام عالیه....

Fanous

لایوم کیومک یااباعبدالله

سید

بسمه تعالی سلام وب خوبی داری ازاینکه بمن سرز دی ممنونم بزم منتظرم

حرف تو

سلام، با تشکر از شما " شگون نعل اسب " با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/43573 در سایت "حرف تو" انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت "حرف تو" به شما: رهبر انقلاب: هدف مطالبات آمریکایی‌ها، ریشه‌کن کردن صنعت‌هسته‌ای‌ایران است یا علی

مدیر

با سلام و احترام مطلب شما در سایت کانون وبلاگ نویسان استان قم بازنشر داده شد http://www.canunqom.ir/index.php

قلم سپید

با سلام و خسته نباشید مطلب شما در باشگاه وبلاگی " قلم سپید " منتشر گردید در صورت مطلب جدید لینک مطلب را در سایت قلم سپید ثبت نمایید http://qalamesepid.ir

ن.علمی

وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ...

محمدگمنام

باسلام مجدد به خدمت خواهر رزمنده سایبری/اگر خواستید تصویری طراحی بشه براتون کد عکستون رو بارگذاری کنید قسمت نظرات وبلاگ گروه عاشقان ولایت یاخودم ویا بچه های گروه تصویر روبه صورت دلخواه شما ورایگان طراحی میکنن (به مدت24 ساعت) التماس دعا یاعلی(مدیر وبلاگ گروه عاشقان ولایت)